Košarkaši Međimurja na najbolji mogući način završili su prvi dio sezone 2023./2024. u 2. ML Sjever.

Kao šećer za kraj godine zabilježili su pobjedu 75-73 (18-17, 18-17, 22-24, 13-17) u derbiju 11. kola na gostovanju kod Vedija u Bjelovaru.

Utakmica je dobivena u infarktnoj završnici, košem 19.-godišnjeg Vedrana Gašparića 5 sekundi prije kraja.

Velika borba za svaku loptu i koš

Bjelovarski klub iza kojeg sve značajnije stoji snažan sponzor, kao i lokalna zajednica koja ulaže također puno veća sredstva izravno u kvalitetan sport nego je to primjerice slučaj kod nas, značajno se igrački pojačao za ovu sezonu, tako da je konkurentan za visoke pozicije na tablici.

Pokazala je to i ova derbi utakmici koja je bila neizvjesna od samog početka do posljednje sekunde.

Domaćin je bolje otvorio utakmicu i na početku poveo 11-2. Ali, nakon što je naša ekipa „zaspala“ na startu, ubrzo je stigla dobra serija Međimurja i prvo vodstvo 14-13.

Do kraja poluvremena domaćin je vratio prednosti, u jednom trenutku opet otišao na +8, ali ipak nisu se uspjeli odvojiti. Na „veliki odmor“ ipak Vedi ide s 2 poena plusa.

I u nastavku velika borba za svaku loptu, za svaki skok i koš, uz čvrste obrane u kojima nije bilo lako izboriti poziciju za čisti šut. Fizički vrlo moćan domaćin u nekoliko navrata je probio našu obranu, ali uzvratili smo na drugoj strani puno boljim šutom nego je to bio slučaju u prvom dijelu.

Marek Novak

Počeli smo zabijati trice, najprije Kuzmić dvije, a onda kad su domaći opet odmakli na +7 pri kraju treće četvrtine pojavio se naš najiskusniji Marek Novak, koji je s dvije uzastopne trice uz podršku suigrača vratio prednost na našu stranu.

Velika borba i u zadnjoj četvrtini. Domaćin konstantno ima laganu prednost, uz žestoku obranu na našem najboljem strijelcu i kapetanu Novaku.

Uspješno ga mijenja Mislav Kranjčec, kao i najmlađi u ekipi Hren našeg playmakera Kuzmića koji je morao na prisilan odmor zbog 4 osobne, kako bi bio sačuvan za samu završnicu.

Do važne pobjedu u zadnjem napadu

S nekoliko uspješnih akcija Petra Glumca pod košem i tricom Mislava Kranjčeca zadnje tri minute preuzimamo vodstvo od domaćina.

U samoj završnici vraćaju se na parket Novak i Kuzmić, kao i Gašparić koji mijenja Pađana koji je također vodio veliku bitku pod košem s domaćim centrima.

Ipak 25 sekundi prije kraja domaćin poravnava na 73-73, ali nama ostaje cijeli napad za odlučujući koš.

Uslijedila je uigrana akcija Međimurja, u kojoj su naša dva igrača imala odlične pozicije za šut. Mladi Gašparić preuzeo je odgovornost i 5 sekundi zabio skok šut za naše odlučujuće vodstvo 75-73.

Domaći su uzeli time-out i pokušali izboriti produžetak. Imali su šut za poravnanje, ali nisu zabili, a nakon presudnog koša, sada Gašo uzima skok i loptu pod našim obručem i upisujemo lijepu pobjedu.

Na kraju veliko slavlje igrača Međimurja, jer ovakve pobjede su najslađe, a posebice kad je u pitanju utakmica protiv izravnog rivala.

Naime, s ovom pobjedom Međimurje je preskočilo Vedi na tablici i sada drži 4. mjesto, s istim omjerom pobjeda i poraza (8-3), kao i trećeplasirani Varaždin.

Za Međimurje su protiv Vedija igrali: T. Balent, D. Kuzmić 16 (2×3), M. Novak 16 (3×3), M. Kranjčec 6 (1×3), L. Bartolić 2, F. Zaspan, N. Hren 4, V. Gašparić 7, N. Šarić, P. Glumac 15, F. Kranjčec 2, K. Pađan 7 (1×3). Trener: S. Novak.

Prvenstvo se nastavlja odmah dalje

Uoči drugog dijela sezone, Međimurje i dalje konkurira za najviše pozicije na tablici, jer vodeći Radnik i Podravac, kao i Vedi gostuju na našem parketu, tako da vjerujemo da se do kraja ove sezone može ostati i u igri i za bolje mjesto od sadašnjeg četvrtog na tablici 2. ML Sjever.

Iako se prvenstvo odmah nastavlja, Međimurje sljedeći predblagdanski vikend neće igrati prvu utakmicu drugog dijela sezone tj. 12. kolo, protiv Labrade 1971-Žurko u Zagrebu, jer je domaćin tražio odgodu.

Ona je i nama dobrodošla, jer nakon intenzivnih pet mjeseci treninga i utakmica, ekipi je itekako potreban mali odmor koji će potrajati desetak dana.

U daljnji trenažni proces ekipa kreće odmah nakon proslave Nove godine, jer već za vikend 6./7. siječnja slijedi utakmica 13. kola na domaćem parketu s Virkom iz Virovitice.